Bardzo ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym w zabezpieczeniach jest monitoring za pomocą urządzeń GPS. Nawigacja satelitarna jest nam doskonale znana. Przez wiele lat wykorzystywana przez amerykańską armię, stosunkowo niedawno udostępniona do bezpłatnego użytku wszystkim ludziom na świecie.

Filarem systemu GPS jest sieć satelitów krążących nad ziemską orbitą. Mając w ręku odpowiednie urządzenie do nawigacji czy nawet któryś z nowoczesnych telefonów, możemy z łatwością nawiązać kontakt z sygnałem satelitarnym i określić nasze położenie. Powyżej przedstawiliśmy najbardziej typowe i powszechne wykorzystanie GPS-u, ale możliwości jakie daje są zdecydowanie szersze.

Można na przykład wykorzystać sygnał satelitarny do śledzenia pojazdów oraz osób. Jak to możliwe? Firmy ochroniarskie, agencje detektywistyczne oraz służby porządkowe dysponują odpowiednim sprzętem. Jest on stosowany także przez firmy transportowe oraz wypożyczalnie aut.

Nadajniki montowane w pojazdach na bieżąco określają pozycję samochodu, przez co można prześledzić jego trasę. Dane mogą zapisywać się w chmurze i być dostępne online z dowolnego komputera na świecie, najbardziej zaawansowane rozwiązania stosowane przez służby specjalne i policję pozwalają śledzić pozycję obiektu w czasie rzeczywistym. Tym samym można w każdym momencie wiedzieć, gdzie znajduje się pojazd lub człowiek posiadający przy sobie odpowiedni nadajnik.

Wiele wskazuje na to, że funkcje monitoringu z użyciem GPS-a będą coraz bardziej powszechne i już za moment będą z nich korzystać osoby prywatne..