Ochrona obiektów sportowych

Imprezy sportowe rządzą się swoimi prawami. Przede wszystkim zaliczają się do kategorii imprez masowych, a więc trzeba przywiązywać dużą wagę do zapewniania ich uczestnikom bezpieczeństwa. Obecnie w Polsce obowiązuje nowelizowana kilkukrotnie ustawa o bezpieczeństwie takich imprez i to właśnie ona jest dla organizatorów oraz agencji ochrony wyznacznikiem postępowania.

Znaczenie mają również procedury wewnętrzne obowiązujące w firmie, której obiekt został powierzony. Wyzwania są konkretne, zwłaszcza, gdy dane wydarzenie jest w toku. Typowe obiekty sportowe, dla których ochrona ma kluczowe znaczenie, to stadiony oraz hale widowiskowe.

Odbywają się tam nie tylko eventy związane ze sportem, ale również koncerty, pokazy kabaretowe czy imprezy klubowe. W każdej sytuacji trzeba zrobić wszystko, aby goście wyszli stamtąd bez szwanku. Obowiązki ciążą na pracownikach ochrony, którzy muszą znajdować się w obiekcie i w razie konieczności zażegnywać sytuacje niebezpieczne, takie jak na przykład bójki.

Podczas meczów piłkarskich może dojść do starcia kibiców wrogich sobie drużyn. Choć takie sytuacje były domeną lat 90. ubiegłego wieku, to w pewnych okolicznościach wciąż mogą mieć miejsce.

Wówczas poza policją uprawnieni do reakcji są także pracownicy ochrony, wyposażeni w odpowiedni sprzęt oraz środki obezwładniające. Na agencji ochrony spoczywa również część zadań związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, między innymi koordynacja akcji ewakuacyjnej, w czasie której łatwo o wybuch paniki..