Walory płynące z wykorzystania technik monitoringu GPS są bardzo konkretne i stwarzają ogromne możliwości. Sięgają po nie wypożyczalnie samochodów, spedytorzy, operatorzy usług transportowych, ale także policja czy służby specjalne. Ponieważ zasięg satelitów GPS jest aktywny na całym świecie i pozwala ustalić pozycję obiektu z dokładnością do kilku metrów, niewykorzystanie tej technologii dla celów związanych z bezpieczeństwem byłoby totalną ignorancją.

Tymczasem popyt na usługi z tym związane jest naprawdę spory i wiele wskazuje, że będzie rósł nadal. Dla zapewnienia pełnej efektywności monitoring GPS jest oferowany nie tylko w postaci statycznej, ale również dynamicznej. Tańsze rozwiązania pozwalają na rejestrowanie trasy pokonywanej przez pojazd i następnie odczyt danych zapisanych na wbudowanym nadajniku.

Oznacza to, że aby zapoznać się z informacjami trzeba mieć fizyczny dostęp do auta i wykonać konkretne czynności techniczne. Znacznie skuteczniejsze, ale też droższe są usługi, w ramach których pojazd da się śledzić w czasie rzeczywistym, praktycznie bez ograniczeń. Umożliwia to stała łączność w ramach monitoringu GPS.

Można ją uzyskać poprzez zastosowanie modułów bazujących na internecie mobilnym. Najczęściej są to moduły GSM, które łączą się z siecią poprzez telefonię komórkową i wysyłają dane lokalizacyjne na serwer pośredniczący. Stamtąd dane można na bieżąco odczytywać z dowolnego komputera.

http://hunters.pl/

Równocześnie cała trasa jest zapisywana, co pozwala uzyskać do niej dostęp w dowolnym momencie..